ARINÇ GİDİYOR, BOZDAĞ GELİYOR !

Arınç’lı MKYK 15 Kasım, Bakanlar Kurulu 18 kasım’da toplanacak. AK Parti kulislerinde Arınç’ın “hükümet sözcülüğü”nü bırakabileceği konuşuluyor.

Tarih :
12.11.2013 09:44:51
  - Okunma :  
1955
Başbakan Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Arınç arasında esen soğuk rüzgarlar sonrası gözler AK Parti’nin ve hükümetin yapacağı toplantılara çevrildi.

Vatan'dan Şenbem Hoşgör'ün haberine göre Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, öğrenci evleriyle ilgili yaptığı açıklama ile kendisini açığa düşüren Başbakan Erdoğan’dan bu çelişkiye “açıklık” getirmesini istemişti. Arınç’ın bu çıkışı sonrası Erdoğan ise “medya aracılığıyla” konuşmayacağını vurgulayarak, “Kendi aramızda görüşürüz. Bir sıkıntı varsa aramızda görüşürüz. Partinin genel başkanı ve hükümetin başbakanı benim. Varsa herhangi bir sıkıntı kendi aramızda görüşürüz. Gereğini, gerektiği yerde ben yaparım” demişti. Karşılıklı sitemkar açıklamaları sonrası ilk olarak 10 Kasım’da biraraya gelen ikili “tokalaşma” ile yetinmişti.

Erdoğan ve Arınç’ın yolları bugünkü AK Parti grubunda yeniden kesişecek. Medya önünde meseleyi tartışmayacağına ilişkin vurgusuna rağmen Erdoğan’ın bugünkü grup konuşmasında konuya değinip değinmeyeceği merak konusu.

Aynı masada
Eğer daha önce Arınç ile özel bir görüşme gerçekleşmezse, ikili cuma günü toplanacak MKYK’da yeniden karşılaşacak. Erdoğan, Pazartesi günü ise önce Bakanlar Kurulu’nu ardından da partisinin MYK’sını toplayacak. AK Parti kulislerinde konunun MKYK’da değerlendirilebileceği ifade edilirken, yaşanan gerilimin ardından Arınç’ın kabine dışı kalabileceği iddiaları ise “zayıf bir ihtimal” olarak değerlendiriliyor.

Arınç’ın, Gezi olayları sürecinde “hükümet sözcüsü” olarak yaptığı açıklamada kullandığı “özür” ifadesi nedeniyle de Erdoğan’ın tepkisini çektiğini belirten AK Parti kurmayları, “Sayın Arınç’ın kabine dışı bırakılması gibi birşey beklemiyoruz. Ancak belki hükümet sözcülüğü görevini bırakabilir” görüşünü dile getirdiler. Kulislerde Arınç’ın hükümet sözcülüğünü bırakması halinde bu görevi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın üstlenebileceği ifade ediliyor.
Vatan
Anahtar Kelimeler :
ARINÇ GİDİYOR |  BOZDAĞ GELİYOR
Köşe Yazıları
En Çok Okunanlar
Oyun Oyna