Mahrumiyet bölgelerine 2 kat maaşla 5.200 sözleşmeli hekim geliyor

Mahrumiyet bölgelerinde çalışacak sözleşmeli hekimlere 2 kat maaş ödenecek.

Tarih :
14.11.2013 09:41:15
  - Okunma :  
1846
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, mahrumiyet bölgelerindeki sağlık personeli eksikliğini gidermek amacıyla sözleşmeli personel alımına gidecek. Kurum özellikle doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere ülke genelinde belirlenen 5 ve 6. Bölgedeki 26 ilde şehir merkezi veya ilçelerinde sözleşmeli pratisyen ve uzman hekim istihdam edilecek.

2 KAT MAAŞ

İstihdam edilecek hekimlerin maaşları 2 kat olacak. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, "Yapılacak düzenleme ile 26 ilimizde belirli şehir merkezleri ve ilçelerde sözleşmeli olarak görev yapacak pratisyen hekimlerin maaşında en az 2 bin, uzman hekim maaşları ise en az 3 bin lira artış gösterecek." diye konuştu.

Kurum, sözleşmeli olarak 5 bin 200 civarında bir kadro almayı hedefliyor. 

SÖZLEŞMELİ HEKİM BELİRLENEN 26 İL VEYA İLÇE MERKEZİNDE GÖREV YAPACAK

TKHK Başkan Yardımcısı Ercan Özgül, uzman tabip, yan dal uzmanı ve tabiple ilgili 26 ilde eleman temininde sıkıntı çektiklerini söyledi.

Bu 26 il ve ilçede çekilen personel sıkıntısını çözmek amacıyla bölgede gönüllülük esası ile bir çalışma yürüterek insanların ekonomik olarak motive olmasını sağlayacak bir sistem kurmaya çalıştıklarını kaydeden Özgül, "Bu bağlamda burada çalışanlar daha fazla yüksek gelir elde edecek. Geçmiş dönemde de bu uygulama yapıldı. Çalışma barışı anlamında sıkıntılar yaşandı. 26 ilde belirlenen 5 ve 6. bölge il ve ilçelerde tüm ihtiyaç kapsamında kadro alınacak. Orada zaten vazife yapan arkadaşlarımızda bu kadrolara başvurarak sözleşmeli olabilecek." şeklinde konuştu.

Çalışma kapsamında pratisyen ve uzman hekim maaşlarının şimdi aldığı ücretin 2 katı ücret kazanacağını anlatan Özgül, "Geçmiş dönemde 4924 sayılı kanun uygulandı bu 81 ilde uygulandı. Bu şimdiki süreçte sadece 5 ve 6. Bölgelerde yürütülecek. Örneğin Van merkez istihdamda sıkıntımız yok ama ilçelerinde var. Van 4924 planlanmadı ama ilçelerde planlanıyor. Hakkari'nin il merkezi içinde ilçelerinde de planladık." diye konuştu.

Kadro artırımı yapacakların 5 ve 6. bölgede insanların tamamının orada kalmanın bedelini alması için bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Dokucu, "Sağlık hizmeti veriyor orada insanlarımız kendi ilçeleri olsa da yüksek ücret olsun. Oralarda kalıcı kılmak istiyoruz çalışanları. Tamamen kalkınma bakanlığı verileri ile çalıştık. Ümit ediyoruz bu aşı bu sefer daha iyi tutacak. Tam gün yasası ve çerçevesinde gerçekleşecek. Çok gecikmeyecek. Masanın üzerinde herşey. Bu ay içinde gündeme gelebilir. Çok gecikmeyecek." dedi.

Özgül, Kamu Hastaneleri Kurumu olarak planlamalarında sadece kendi kurumları adına 5 bin 200 civarında bir kadro planladıklarını söyledi.

26 ilde il merkezleri ve ilçelerinde yürüteceklerini anlatan Dokucu, "Kalkınma bakanlığı gelişme sıkalasına göre yapılacak çalışma. Bulunan bölgeye göre ücret artışı yapılacak. Pratisyen en az 2 bin uzman hekimlerde de en az 3 bin lira mevcut maaşlarına göre artış olacak." dedi.
TRT Haber
Anahtar Kelimeler :

Benzer haberler

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :

 
Yorum :

 
Köşe Yazıları
En Çok Okunanlar
Oyun Oyna