Şeker hastalığından korunmak mümkün mü?

İşte şeker hastalığıyla ilgili az bilinen gerçekler

Tarih :
07.11.2013 10:00:56
  - Okunma :  
2218
Diyabet her geçen gün adeta bir çığ gibi büyüyor… Bunu biz değil, uzmanlar söylüyor. Hastalığın artmasının baş sorumlusu olarak da şişmanlık gösteriliyor. Şişmanlık günümüz insanının adeta kaderi olmuş durumda. Hareketsizlik, bol hormonlu ve katkılı yiyecekler, refah seviyesinin artması ile bu yiyeceklere kolay ulaşıyor olmak , stres... Sanki tüm bu etkenler birleşip insanları aynı sona sürüklüyor… Üstelik sadece erişkinler değil, çocuklarda da şişmanlık nedeni ile tip 2 diyabet görülmeye başlandı.

Diyabete ilişkin rakamlar gerçekten korkutucu

Türkiye’ye ilişkin rakamlara bakacak olursak; son 10 yılda tip 2 diyabet sıklığı Dünya Sağlık Örgütü öngörülerinin üzerinde bir artış göstermiş. Yapılan çalışmalarda son 10 yıl içinde ülkemizde tip 2 diyabet sıklığının %97 oranında arttığı ortaya çıkmış.

Tüm dünyada ise 371 milyon insanın tip 2 diyabet hastalığı ile yaşamakta olduğu, 280 milyon insanın ise diyabet gelişme riski taşıdığı rapor edilmekte. 2030 yılında yarım milyar insanın diyabet olacağı düşünülmekte. Oysa diyabet gelişimi ve oluşturacağı tahribat büyük oranda engellenebiliyor. Bu nedenle Kasım ayının 14’ünde kutlanan Dünya Diyabet Günü’nün bu yılki teması olarak ‘‘geleceğimizi koruyalım’’ olarak belirlenmiş.

“KONTROL ALTINA ALINMAZSA TÜM ORGANLARA ZARAR VERİYOR”

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Dilek Gogaş Yavuz önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Gogaş’ın o açıklamaları:

“Kısaca diyabeti tanımlayacak olursak, pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalık… Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamıyor ve kan şekeri yükseliyor.
Çok basit bir test ile teşhis edilebilen bu diyabet kontrol altına alınamazsa, neredeyse vücuttaki tüm organlara ciddi zarar veriyor.

Şeker hastalığı ile ilgili toplumda bilinen en önemli iki yanlış var:

-Şeker hastalığı geçicidir.
Hayır . Şeker hastalığı (tip 2 diyabet) ortaya çıktıktan sonra çoğunlukla kalıcıdır. Hayat boyu ilaç ve beslenme tedavisi gerektirir

-Şeker hastaları bal –pekmezi serbestçe yiyebilirler
Hayır. Bal ve pekmezin içinde de meyve şekeri vardır. Tıpkı çay şekeri gibi yenildiğinde kan şekerini yükseltirler

ŞEKER HASTALIĞINDAN KORUNMAK MÜMKÜN

• Kilo almayın, kilolu iseniz kilo verin. Kilolu iseniz vücut ağırlığınızın %5-10 kaybetmeniz şeker gelişme riskini azaltıyor.

• Birinci derece akrabalarınızda tip 2 diyabet( şeker) hastalığı varsa diyabet gelişme ihtimaliniz çok yüksektir. Ailede şeker hastalığı var ise 35 yaş sonrasında düzenli olarak açlık şekerinizi ölçtürün
• Obezite,yüksek tansiyon,hiperlipidemi (kolesterol yüksekliği) hastalığınız varsa şeker hastası olmadığınızdan emin olun
• Haftada 150 dakika yürüyüş yapın
• Düzenli ve dengeli beslenin.

HAFTADA BİR ENJEKSİYON İLE ŞEKER TEDAVİSİ

Diyabet tedavisinde ağızdan alınan haplar, insulin ve iğne ile uygulanan inkretin etkili tedaviler olarak halen kullanılmakta. Oral antidiyabetik hap tedavisinde de farklı mekanizmalar üzerinden daha etkili olanlar tedaviye eklenmiş durumda. Yakın zamanda yeni insülinler ve haftada bir enjeksiyon ile uygulanan inkretin etkili tedavileri kullanma şansımız olabilecek.

ŞEKER HASTALIĞINDA AMELİYAT VAR MI?

Morbid obezite (aşırı şişmanlık) durumda belli koşullarda uygulanan mide küçültme /gastrik baypas ameliyatları sonrası şeker hastası olan kişilerin şekerlerinin normale döndüğü gözlenmiştir. Sonuçlar umut verici olmakla birlikte henüz araştırma aşamasında olan bir yöntemdir. Henüz diyabet hastalığının rutin tedavisi olarak kullanımı söz konusu değildir.”
TRT Haber
Anahtar Kelimeler :

Benzer haberler

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :

 
Yorum :

 
Köşe Yazıları
En Çok Okunanlar
Oyun Oyna