Türkiye'de en temiz hava bu illerde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kalitesi ile ilgili ölçümleri yayınladı.

Tarih :
26.10.2013 12:49:08
  - Okunma :  
2082
Yapılan çalışmalarla hava kirliliğine bağlı yaşanacak sorunlar azaltılıyor, akciğer kanseri riski düşürülüyor ve tedavi için harcanan milyonlar ülkemizde kalıyor.

Türkiye’de hava kalitesini izlemek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kurduğu istasyon sayısı 2007 yılında 112iken 2013 yılı itibari ile 165’ye çıkarıldı. Bakanlık bu sayıyı yıl sonunda 190'a çıkarmayı hedefliyor.

Bu çerçevede Bakanlığın yaptığı ölçümlere göre hava kalitesi istatistikleri açıklandı. 

EN TEMİZ ÇANAKKALE VE MALATYA

Bakanlığın yaptığı ölçümlere göre 2012 yılı değerlendirmelerine göre hava kalitesinin en iyi oyduğu iller Çanakkale ve Malatya oldu. 

Verilere göre 2012 yılı hava kalitesi bültenine göre en düşük Partiküler Madde (PM10) ortalaması Çanakkale istasyonunda, Kükürtdioksit (SO2) ortalaması ise Malatya istasyonunda ölçüldü.

21 İLDE HAVA KALİTESİ İYİ

Ayrıca yapılan ölçümlerde Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Burdur, Erzincan, Giresun, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Rize, Sinop, Tunceli, Uşak, Yalova illerinde ise kirlilik potansiyelinin düşük olduğu, diğer bir anlatımla hava kalitesinin iyi olduğu belirtildi.
TRT Haber
Anahtar Kelimeler :

Benzer haberler

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :

 
Yorum :

 
Köşe Yazıları
En Çok Okunanlar
Oyun Oyna