Vodafone Türkiye CEO'su Öğüt, 4G sürecini değerlendirdi

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt, "4G teknolojisinin kullanılacağı başlıca bantlar olan 800, 1800 ve 2600 MHz frekanslarında ihale sonunda operatörlerin toplamda birbirine yakın bir kaynağa sahip olacağı anlaşılıyor. Bunu da etkin rekabet adına olumlu buluyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Tarih :
05.03.2015 10:35:47
  - Okunma :  
3609
Öğüt, 4G sürecine ilişkin açıklamasında, 4G’yi dijitalleşmenin yeni sayfası olarak gördüklerini belirterek, global pazarda 4G’ye tüm operatörlerden önce geçtiklerini, 4G teknolojisi ve uygulamaları konusunda iddialı olduklarını kaydetti.

Tüketiciye en kaliteli hizmeti sunmalarını sağlayacak en uygun frekansa talip olduklarını ifade eden Öğüt, şunları aktardı:

"Vodafone olarak, dünyada en çok ülkede kendi markasıyla 4G hizmeti sunan operatörüz. Bu bizi aynı zamanda dünyada en çok ülkede 4G tecrübesi ve altyapısı olan operatör yapıyor. Grubumuz, dünyada 4G teknolojisini yaratan ve bu teknolojiye yön verenler arasında yer alıyor. 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada 2G ve 3G’de olduğu gibi 4G teknolojisinin de hayata geçmesinde önemli bir rol üstlenen Grubumuz halihazırda 18 ülkede 4G hizmeti sunuyor. Bu emsalsiz deneyim ve bilgi birikimi sayesinde bugün faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde en iyi ve en kaliteli 4G hizmetini verebiliyoruz. Tüketici ne ister, bu istek en kusursuz biçimde nasıl karşılanır, en iyi deneyim nasıl sağlanır, hepsini çok iyi biliyoruz. 4G ihalesi basın toplantısında dünyada 4G için en yaygın kullanılan ve yüksek coğrafi kapsama ihtiyacına cevap veren 800 MHz bandının eşit olarak dağıtıldığını görmek bizi memnun etti. 4G teknolojisinin kullanılacağı başlıca bantlar olan 800, 1800 ve 2600 MHz frekanslarında ihale sonunda operatörlerin toplamda birbirine yakın bir kaynağa sahip olacağı anlaşılıyor. Bunu da etkin rekabet adına olumlu buluyoruz.”

Öğüt, 2G ve 3G için kullanılan, 4G için henüz kullanılmayan 900 MHz bandında asimetrik bir paylaşımın olduğunu, burada bir operatörün diğer operatörlere ek yatırım maliyeti yaratmayacağı bir politikanın uygulanması gerektiğini anlatarak, "Bunun için operatörlerin bu bantta 3G hizmetlerini maksimum 5 MHz’lik tek bloktan (tek taşıyıcı) vermesinin garanti edilmesi gerekiyor. 4G hizmetinin dünya standartlarında, sürdürülebilir ve etkin olarak verilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin ihaleden önce yapılmasına dair olumlu beklentimiz var” ifadelerini kullandı.

 - "En ileri 4G teknolojisini sunmaya hazırız"

4G için Vodafone Türkiye olarak Kasım 2013’ten bu yana gün saydıklarına dikkati çeken Öğüt, gelecek 5 yıllık süreci kapsayan Dijital Dönüşüm Hareketi’nin ana eksenini 4G’nin oluşturduğunu bildirdi.

Bundan 1,5 yıl önce Dijital Dönüşüm Hareketini ilan ettiklerinde ana odaklarından birinin Türkiye’nin 4G’ye geçişinin sağlanması olduğunu, 4G’ye hazırlık çalışmalarına hız verdiklerini ve altyapılarını 4G'ye uyumlu hale getirdiklerini anlatan Öğüt, "Bu kapsamda, İstanbul, Ankara ve İzmir’de tüm baz istasyonlarımızı SingleRAN teknolojisini içerecek şekilde yeniledik. 4G teknolojisi açısından büyük öneme sahip fiber altyapı için yatırımlarımızı artırdık ve Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi ile imzaladığımız anlaşmayı da kapsayacak şekilde toplamda 300 milyon lira yatırım bedeline ulaşacak büyük bir adım attık. Sonuç itibarıyla Vodafone Türkiye olarak, lisans verilmeye başlandığında 4G’ye geçmeye ve en ileri 4G teknolojisini sunmaya hazırız. Bakanlığımızın açıkladığı takvimi memnuniyetle karşıladık. Vodafone olarak, tüketiciye en kaliteli hizmeti sunmamızı sağlayacak en uygun frekansa talibiz” değerlendirmesinde bulundu.

Öğüt, Vodafone'un dünyanın en büyük 4G dolaşım ağına sahip operatör olduğunu anlatarak, "Biz de yurtdışına çıkan Türkiye’deki müşterilerimize Haziran 2014’ten bu yana 4G’yi deneyimleme fırsatı sunan ilk ve tek operatör olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu ay itibariyle 4G uluslararası dolaşım hizmeti verdiğimiz ülke sayısı 50’ye ulaşacak. Bugün, yurtdışında dünyanın en hızlı mobil internetini Vodafone Türkiye aboneleri kullanıyor. Abonelerine yurtdışında SIM kart değiştirmeden 4G hizmeti sunan tek operatör konumundayız. Şimdi bu hizmeti Türkiye’deki bütün abonelerimize sunmak için aynı vizyon ve kararlılıkla çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

4G’ye erişimde akıllı telefonların hayati rol oynadığını belirten Öğüt, şunları kaydetti:

"Dijital dönüşüm vizyonumuz doğrultusunda Türkiye’de herkesin akıllı telefon sahibi olması gerektiğine inanıyoruz. Bu konu, 4G mobil internet şebekesinin ilk günden itibaren en hızlı ve en kolay şekilde tüketiciye ulaştırılması açısından da önem taşıyor. 4G uluslararası dolaşım hizmetine başladıktan sonra bu alanda cihaz erişilebilirliğini artırmak için Türkiye’de üretilen 4G özellikli ilk akıllı telefon Vodafone Smart 4 power’ı ürettik. Bundan sonra da herkese en uygun cihazların en cazip avantaj ve tekliflerle sunulmasının öncüsü olacağız. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Vodafone ile herkes ilk günden itibaren 4G’ye hazır olacak, 4G heyecanına ilk andan itibaren ortak olacak.”

Öğüt, mobil genişbant teknolojilerin son halkasını oluşturan 4G’nin Türkiye ekonomisine de önemli katkıları olacağını vurgulayarak, 4G'nin Türkiye için bir fırsat olduğunu kaydetti.
Köşe Yazıları
En Çok Okunanlar
Oyun Oyna