Bilgisayar korsanları Myanmar’da Ordu Sitelerine Saldırılar Düzenledi!

Myanmar’da faaliyet gösteren bir grup bilgisayar korsanı , ordunun darbe ile yönetime el koymasına karşın birçok hükümet sitesine saldırı düzenledi.

“Myanmar Hackers” isimli bilgisayar korsanı grubu yaptıkları siber saldırıcı sonucunda Myanmar ordusuna ait bazı propaganda sitelerini , devlet televizyonu olan MRTV ve Merkez Bankasının internet sitesinde erişim problemleri yaşattılar.

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan bilgisayar korsanları “Myanmar’da adalet sağlamak için mücadele ediyoruz. Hükümete ait internet sitelerini protesto ederek halkın sesini duyurduk tüm hükümete duyurduk!” ifadesini kullandı.

Ülke genelinde protestolar 12 gündür devam ederken Nepido, Yangon ve Mandalay kentlerinde öğrencilerin ve işçilerin ağırlıklı olduğu on binlerce grup , cunta yönetimine karşı sloganlar attı ; protestolar düzenledi.

Darbeden önce gözaltına alınan eski Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii’nin fotoğraflarının olduğu pankartlar taşıyan kalabalık, seçilmiş hükümet liderlerinin serbest bırakılması talebinde bulundu.

Ülkenin en kalabalık şehri Yangon’da dün başlayan yol kapatma protestoları bugün de sürdü.

Darbe karşıtı protestocular ve destekçilerine gözaltılar da sürerken, Mandalay’da eski eyalet bakanlarından Myo Thit, devlet memurlarını sivil itaatsizlik eylemine teşvik ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

Protestocular Singapur ürünlerine boykotlar da düzenledi.

Twitter ve Facebook üzerinde  “Singapur Ürünlerini Boykot Et” etiketleri ve sloganları ile Singapur ürünlerine büyük bir protesto gerçekleştirdiler.

“Singapur, Myanmar halkının fikirlerine saygı duymuyor” gibi yorumlarda bulunan protestocular “Singapur’un ürünlerini alma” gibi yorumlarda da bulundular.

Bunun üzerine Singapur Dışişleri Bakanı Balakrishnan,  Myanmar’a yönelik yaptırımlar için “Rastgele ve genelleştirici yatırımlardan kaçınmalıyız” ifadesinde bulundu ve Singapur ile Myanmar’ın ekonomik ilişkilerinde herhangi bir sorun olmayacağını iletti.

Myanmar’da Askeri Darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020’de siyasi grupların seçimlere hile karıştırdığı iddiası ve ülkede yükselen gerilimin ardından 1 Şubat’ta yönetme el koydu.

Ordu, 1 yıllığına olağanüstü hal ilan ederken Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere uluslararası toplum darbeyi kınamış, Türkiye en sert tepki veren ülkelerin başında gelmişti. ABD, Myanmar’a yaptırımları geri getirmeyi gündemine almıştı.

Halk, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlarken polis yer yer göstericilere müdahalelerde bulunmuştu. Ordu bazı kentlerde sıkıyönetim kararı almıştı.

Bir Cevap Yazın