Putin: İzin Vermeyeceğiz!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu yıl yapılacak olan parlamento seçimleri ile ilişkili tavrını ortaya koydu.

Putin parlamentoda bulunan siyasi partilerin temsilcileri ile yaptığı toplantıda , sonbaharda yapılacak olan parlamento seçimleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Putin bu seçimlerde dış müdahalelere vs. kesinlikle izin vermeyeceğini belirtti.

Seçimlere müdahale engelleme konusunda bütün partilere şu şekilde seslendi: “Bu seçimi her türlü dış müdahale girişimlerinden korumakla yükümlüyüz. Rusya’nın egemenliğine yönelik herhangi bir darbeye izin veremeyiz ve vermeyeceğiz.”

Öte yandan Vladimir Putin, bir çok platformda kullanıcı erişimini kısıtlayan bilişim şirketlerinin ciddi bir tehdit olduğunu dile getirdi ve bu şirketlerin ABD’de de benzer faaliyetler içerisinde bulunduğunu belirtti.

Putin, “Eğer bu şirketler kendi ülkelerinde de böyle davranırsa, kendilerini ayrıcalıklı görerek başkalarına nasıl davranacaklar? Bu ciddi bir sorun. Bunu elbette önceden düşünmeliyiz.” diye konuştu.

Rus muhalifi Aleksey Navalni’nin 17 Ocak 2020’de tutuklanmasından sonra , sosyal medya üzerinden muhalifler izinsiz bir protesto hareketi düzenlemişlerdi. Polis müdahalesi ile izin verilmeyen gösteriler için muhalifler 19 Eylül’de yapılacak parlamento seçimleri için tepkisini ortaya koydu.

Bir Cevap Yazın