Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan “Büyük Turan” Açıklaması

 Lavrov RBC televizyonuyla yaptığı röportajda, Türkiye’nin uluslar üstü bir oluşum olarak “Büyük Turan” yaratma anlayışında olmadığını söyledi.

 Rusya Dışişleri Bakanı, “Tarihsel anlamda Büyük Turan’ı uluslar üstü bir varlık olarak konuşursak, Türkiye’nin bu hedefi aradığını sanmıyorum. Eskiden Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan ve daha sonra bağımsız hale gelen ülkelerin, gerçek hayatta bu fikrin herhangi bir biçimini nasıl destekleyebileceklerin bilmiyorum. Aksine, dış politikalarının bütün dokunaklı özelliği ve uygulamaları, ulusal devletlerini güçlendirmeye yönelik” açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Azerbaycan ve Orta Asya’daki bazı ülkelerle arasında işbirliğini derinleştirdiğine ve genişlettiğine değinen Lavrov ayrıca şunları da ekledi:

“Birkaç cumhuriyetimiz bu temaslara ilgileniyor. Orada somut projeleri teşvik ediyorlar. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY da var. Ayrıca Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi gibi bir yapı da var. Bunların tamamı oldukça uzun zamandır faaliyet gösteriyor dedi.”

Bir Cevap Yazın