NASA Keşif Aracı Perseverance, Mars’a iniş yaptı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi “NASA” açıklamasına göre , “Perseverance” isimli uzay keşif araçları mars yüzeyine iniş yaptı.

NASA’nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance (Azim), yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından, doğu Amerika yerel saati ile 15.55’te Mars’ın Jezero Kraterine indi.

NASA tarafından yayınlanan canlı yayında iniş misyonlarının sorunsuz bir şekilde gerçekleştiği açıkça görüldü. Uzay aracı ile dünya arasındaki mesafeden ötürü NASA bu görüntüleri 111 dakika gecikme ile izleyenlere iletebildi.

Bir gün önce Perseverance’ın “mükemmel bir hat üzerinde” yol aldığını ve sorunsuz bir iniş gerçekleştireceğini belirten NASA, 1970’lerde Mars’a iniş yapan “Viking” isimli uzay aracından sonra ilk kez direkt olarak geçmiş yaşam belirtilerini bulma fırsatı yakalamış oldu.

MARS’TAN GELEN İLK FOTOĞRAF

Perseverance adlı uzay aracının Mars’tan çektiği ilk fotoğraf geldi. Kısa bir süre sonra da çekilen ikinci fotoğraf da paylaşıldı.

İNİŞ GERÇEKLEŞTİKTEN SONRA İLK TWEET

CRUOSİTY’YE GÖRE ÇOK DAHA GELİŞMİŞ BİR ARAÇ

Perseverance ile 2012’de Gale Kraterine indirilen Curiosity uzay aracı arasında büyük farklar olduğunu belirten NASA yetkilileri, Mars’ın yeni misafirinin görevi olan bilimsel araştırmaları yapabilmesi için çok özel enstrümanlarla donatıldığı bilgisini paylaştı.

Üzerinde 20 kamera ve bir çift mikrofon olan Perseverance’ın Dünya’ya çok sayıda özel görüntü yollaması beklenirken, araçta bulunan ve kamera çekim kabiliyeti olan bir mini helikopterin de uçurulmaya çalışılacağı belirtildi.

ABD, Perseverance ile 9 kez başarılı şekilde Mars’a uzay aracı gönderen tek ülke olma özelliğine kavuştu. “InSight” ve “Curiosity (Meraklı)” isimli iki uzay aracı halen Kızıl Gezegen’in yörüngesinde çalışmalarına devam ediyor.

NASA’nın uzun vadeli hedefi 2030’lu yıllarda Mars’a insanlı bir uzay aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak.

 

MARS’TAN GELEN ÖRNEKLER SALDA GÖLÜ’YLE KIYASLANACAK

NASA Jezero Krateri’nden elde edilecek verilerin Burdur’da bulunan Salda Gölü’nden alınan örneklerle kıyaslanacağını, Salda’nın Mars’ı daha iyi anlamamızı sağlayacağını da duyurdu.

Bir Cevap Yazın